BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kompu bajeriai

PamokosPagreitinkite kompiuteri!


Pagreitinkite savo kompiuterį, pakeisdami „Windows XP“ nustatymus!


 


 


Kartais atrodo jog mūsų kompiuteris veikia lėčiau nei draugų. Visą laiką mirksi kietojo disko lemputė. Vis ilgiau reikia laukti, kol atsivers internetiniai puslapiai. Pradedame galvoti, kad su kompiuteriu kažkas negerai. Išeitis yra. Kompiuterį galima paspartinti. Kartais užtenka išgaudyti virusus, ar pakeisti vaizdo plokštės tvarkykle naujesne. Kompiuterio spartą veikia jį sudarančios dalys. Mūsų įrenginio nepaspartins net naujausios tvarkyklės bei idealūs sistemos nustatymai, jei turėsime per mažai RAM, seną procesorių, ar lėtą kietąjį diską. Tačiau nepamirškite, jei turite seną kompiuterį, jis nevirs sprinteriu, padidinus procesoriaus ar vaizdo plokštės dažnį. Tačiau taip rizikuojame sugadinti kompiuterį.


 


Daug saugesnis ir nieko nekainuojantis būdas paspartinti lėtą kompiuterį – suderinti „Windows XP“. Pagreitinsime kietojo disko veikimą, pašalinsime bereikalingas operacinės sistemos suderinamąsias dalis bei įvairias šiukšles.


 


Pakeisdami standartinius “Windows” nustatymus padidinsime laisvos kompiuterio darbinės atminties dydį, o kartu ir mūsų kompiuterio darbo spartą.


 


 


Pakeiskite “Windows XP” išvaizdą ir spartą


 


 


“Windows XP” sistema gali džiuginti mus įvairiais vaizdo efektais. Pvz., langų uždarymas ar atidarymas… Jei mūsų kompiuteris silpnokas, šie efektai sulėtina jo darbą. Tokiu atveju atsisakius efektų, kompiuteris paspartės.


 


1. Spustelime “Start”, tuomet kompiuterio valdymo skydelio paveiksliuką su užrašu “Control Panel” (esant tam tikriems “Windows” nustatymams, “Settings” ir “Control Panel”).


 


2. Atsidaro kompiuterio valdymo skydelio langas “Control Panel”. Jeigu jame matome užrašą “Switch to Category View”, spaudžiame jį.Priešingu atveju pereiname prie trečio punkto.


 


3. Kairiuoju pelės mygtuku spustelime “Performance and Maintenance”, bei “Adjust visual effects”.


 


4. Kompiuterio ekrane pasirodo parametrų langas “Performance Options”. Jei norime, kad padidėtų kompiuterio sparta, bet išliktų kai kurie “Windows XP” efektai, spustelime “Lets Windows choose what’s best for my computer”. Jei norime, kad įrenginys veiktų kaip įmanoma sparčiau, pažymime “Adjust for best performance”. Taip išvalysime kompiuterio atmintį, kuri prieš tai buvo skirta įvairiems vaizdo efektams atlikti. Galiausiai spaudžiame mygtuką “Ok”.


 


 


Atidarykite aplankus greičiau


 


 


Kompiuterio darbą galime pagreitinti ir pakeisdami kai kuriuos nustatymus, susijusius su aplankais.


 


1. Spustelime “Start”, tuomet spaudžiame valdymo skydelio paveiksliuką su užrašu “Control Panel” (esant tam tikriems “Windows” nustatymams, “Settings” ir “Control Panel”).


 


2. Atsidaro kompiuterio valdymo skydelio langas “Control Panel”. Jeigu jame matome užrašą “Switch to Category View”, spaudžiame jį.Priešingu atveju pereiname prie trečio punkto.


 


3. Spaudžiame paveiksliuką su užrašu “Appearance and Themes” ir tada “Folder Options”.


 


4. Atsidariusiame lange spustelime skyrių “View”. Sąraše “Advanced settings” nuimame varneles nuo jau žemiau aprašytų eilučių.


 


“Automaticaly search for network folders and…” - nuėmę šią varnelę neleidžiame operacinei sistemai “Windows” ieškoti prie tinklo prisijungtų spausdintuvų ar aplankų, esančių kituose kompiuteriuose. Šios funkcijos nereikia, jei jūsų kompiuteris nėra sujungtas su kitais.


 


“Do not cache thumbnails” - nuėmus šią varnelę, daug greičiau atidaromi aplankai su paveikslėliais.


 


“Launch folder windows in a separate” - nuėmus varnelę, visi atidaryti aplankai atidaromi vienoje atminties srityje. Tai pagreitina kompiuterio darbą.


 


Atlikus pakeitimus išsaugome spusteldami mygtuką “Ok”.


 


 


Išjunkite “servisus”


 


 


Startuojant “Windows XP”, įsijungia nemažai pagalbinių programėlių - “servisų”. “Servisai” naudoja nemažai atminties. Tuo tarpu kai kurių iš jų mums visai nereikia.


 


1. Spustelime “Start”, tuomet spaudžiame valdymo skydelio paveiksliuką su užrašu “Control Panel” (esant tam tikriems “Windows” nustatymams, “Settings” ir “Control Panel”).


 


2. Atsidaro kompiuterio valdymo skydelio langas “Control Panel”. Jeigu jame matome užrašą “Switch to Category View”, spaudžiame jį. Priešingu atveju pereiname prie trečio punkto.


 


3. Spustelkime “Perfomance and Maintenance” ir užrašą “Administrative Tools”.


 


4. Du kartus spustelime paveikslėlį “Services”. Lange “Services”, abėcėliniame “servisų” sąraše, susirandame tą, kurį norime išjungti, ir jį dukart spustelime.


 


5. Iš sąrašo “Startup type:” pasirenkame užrašą “Disabled”. Tai reiškia, jog kitą kartą paleidus “Windows XP” šis “servisas” nebus įjungiamas ir neeikvos darbinės kompiuterio atminties.


 


6. Norėdami išjungti “servisą” tuojau pat, spustelkite mygtuką “Stop”. Pakeitimus patvirtiname paspaudę “Ok”


 


 


Registro įrašų keitimas


 


 


Kompiuterį stipriai paspartinsite jo registre sukurę ar pakeitę kai kurios įrašus (šie įrašai dar kitaip vadinami raktais). Šiuos įrašus kuriame ir keičiate registro redakturiumi.


 


 


Registro radaktoriaus paleidimas


 


 


Spustelime “Start”, tada “Run”. Laukelyje “Open” įrašome “regedit”. Spustelime “Ok”, atsidaro registro redaktorius.


 


Pagreitinkite atmintį


 


Šis patarimas mums tiks, jei kompiuteryje turime daug darbinė (RAM) atminties (bent jau 512 mb). Po šio pakeitimo operacinės sistemos pagrindiniai failai bei tvarkyklės nebus įrašomos į laikiną atminties failą. Pagrindiniai failai bus operacinėje atmintyje ir kompiuteris galės jais daug sparčiau naudotis.


 


1. Iš eilės du kartus pele spustelime užrašus: “HKEY_LOCAL_MACHINE”, “SYSTEM”, “CurrentControlSet”, “Control” ir “Session Manager”. Spustelėjimu pažymime rakto užrašą “Memory Management”.


 


2. Dešinėje registro lango dalyje du kartus spustelime užrašą “DisablePagingExec”. Pasirodo langelis “Value data:”, į kurį įrašome skaičių “1″


 


3. Perkrauname kompiuterį, kad pakeitimai pradėtų veikti.


 


Atminties išvalymas


 


Šį patarimą verta atlikti kompiuteriuose, kuriuose nėra daug RAM atminties. (Mažiau nei 256 mb). paleidus ir po to išjungus kokią nors programą “Windows XP” darbinėje atmintyje dar kurį laiką saugo kai kuriuos programos gabaliukus. Dėl to kitą kartą ta pati programa paleidžiama daug greičiau. Tačiau atmintyje liekančios .dll bibliotekos apkrauna atmintį ir kompiuteris veikia lėčiau.


 


1. Paleidžiame “Windows” registro redaktorių (Kaip tai padaryti, skaitykime “Registro radaktoriaus paleidimas”). Spustelime du kartus iš eilės, ties šiais registro raktais. “HKEY_LOCAL_MACHINE”, “SOFTWARE”, “Microsoft”, “Windows”, “CurrentVersion”. Du kartus spustelime užrašą “Explorer” - taip išskleidžiamas sąrašas su raktais. Šiame sąraše spustelime raktą “AlwaysUnloadDLL”. Jei nėra tokio rakto, jį sukuriame. Norėdami taip padaryti dešiniuoju palės mygtuku spustelime raktą “Explorer”, pasirodžiusiame meniu pasirenkame “New” ir “Key”, surenkame klaviatūra “AlwaysUnloadDLL” ir spaudžiame “Enter”.


 


2. Dešinėje registro redaktoriaus lango pusėje matome užrašą “(Default)”. Du kartus jį spustelime pele. Pasirodo langelis, kuriame įrašome skaičių “1″. Spaudžiame “Ok” ir perkrauname kompiuterį.


 


 


 


 


 


 


Triukai su kompiuteriu kiekvienam


 


 


Saugok akis


 


Verta žinoti, kad kai “Windows XP” paleidžiame žaidimus, naudojančius “DirectX” vaizdas visada atnaujinamas 60 Hz dažniu. Jūs galite šį dažnį padidinti.


 


1. Norėdami atnaujinti žaidimų vaizdą didesniu dažniu, turite pakeisti “DirectX” nustatymus. Spustelkite “Start” ir “Run” Naujai atidarytame lange įrašykite komandą “dxdiag” ir spauskite mygtuką “Ok”.


 


2. Paleidžiamas “DirectX” derinimo įrankis. Pasirinkite skiltį “More Help” ir spauskite mygtuką “Override”.


 


3. Pakeiskite žaidimų vaizdo atnaujinimo dažnį. Pažymėkite eilutę “Override Value:”. Lauke įrašykite norimą atnaujinimo dažnį ir spauskite mygtuką “Ok” ir “Exit”. Atminkite, jog turite rinktis tokią reikšmę, kurią monitorius galės pasiekti su dažniausiai dažniausiai žaidimams pasirenkama ekrano skiriamąja raiška (šią informaciją rasite monitoriaus vartotojo instrukcijoje).


 


Slapti kompiuterio duomenys


 


Norite kuo daugiau sužinoti apie savo kompiuterį, o kartais net nežinote, kokio jis greičio ar kiek turi atminties. Įvedę į komandinę eilutę tam tikrą komandą sužinosite ne tik tai, bet ir kur kas daugiau įvairių savo kompiuterio parametrų.


 


1. Paeiliui spustelkite: “Start”, “All Programs”, “Accessories”, “Comand Prompt”. Atsidaro komandinės eilutės langas.


 


2. Į komandinę eilutę įrašykite komandą “systeminfo” ir spauskite klavišą “Enter”. Po poros sekundžių pasirodo informacija apie jūsų kompiuterį.


 


Dopingas jūsų kietajam diskui


 


Ne visada “Windows XP” atpažįstą diskus, kurie dirba UDMA66 technologija. O juk tada prarandate šios technologijos teikiamus privalumus ir diskas dirba lėčiau nei galėtų.


 


1. Paleidžiate “Windows” registro redagavimo programą - spaudžiate “Start”, “Run” ir į laukelį “Open:” įrašykite “regedit” ir spauskite “Ok”. Atsidaro registro redagavimo langas. Kairėje registro redagavimo lango pusėje iš eilės du kartus spustelėkite šiuos užrašus: “HKEY_LOCALMACHINE”, “SYSTEM”, “CurrentControlSet”, “Control”, “Class”, “{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}” ir “0000″.


 


2. Lango viršuje spustelkite meniu punktą “edit” ir iš pasirodžiusio meniu sąrašo “New” ir “DWORD Value”, tada surenkame klaviatūroje “EnableUDMA66″ ir spauskite “Ok”.


 


3. Vėl spauskite viršuje “Edit”, ir pasirinkite eilutę “Modify”. Atsidarys langas, kuriame įrašykite skaičių “1″, ir spauskite “Ok”.


 


Lengvai išjunkite “Messenger’į”


Triukai suy kompu


 


            Triukai su kompiuteriu kiekvienam


 


 


Saugok akis


 


Verta žinoti, kad kai “Windows XP” paleidžiame žaidimus, naudojančius “DirectX” vaizdas visada atnaujinamas 60 Hz dažniu. Jūs galite šį dažnį padidinti.


 


1. Norėdami atnaujinti žaidimų vaizdą didesniu dažniu, turite pakeisti “DirectX” nustatymus. Spustelkite “Start” ir “Run” Naujai atidarytame lange įrašykite komandą “dxdiag” ir spauskite mygtuką “Ok”.


 


2. Paleidžiamas “DirectX” derinimo įrankis. Pasirinkite skiltį “More Help” ir spauskite mygtuką “Override”.


 


3. Pakeiskite žaidimų vaizdo atnaujinimo dažnį. Pažymėkite eilutę “Override Value:”. Lauke įrašykite norimą atnaujinimo dažnį ir spauskite mygtuką “Ok” ir “Exit”. Atminkite, jog turite rinktis tokią reikšmę, kurią monitorius galės pasiekti su dažniausiai dažniausiai žaidimams pasirenkama ekrano skiriamąja raiška (šią informaciją rasite monitoriaus vartotojo instrukcijoje).


 


Slapti kompiuterio duomenys


 


Norite kuo daugiau sužinoti apie savo kompiuterį, o kartais net nežinote, kokio jis greičio ar kiek turi atminties. Įvedę į komandinę eilutę tam tikrą komandą sužinosite ne tik tai, bet ir kur kas daugiau įvairių savo kompiuterio parametrų.


 


1. Paeiliui spustelkite: “Start”, “All Programs”, “Accessories”, “Comand Prompt”. Atsidaro komandinės eilutės langas.


 


2. Į komandinę eilutę įrašykite komandą “systeminfo” ir spauskite klavišą “Enter”. Po poros sekundžių pasirodo informacija apie jūsų kompiuterį.


 


Dopingas jūsų kietajam diskui


 


Ne visada “Windows XP” atpažįstą diskus, kurie dirba UDMA66 technologija. O juk tada prarandate šios technologijos teikiamus privalumus ir diskas dirba lėčiau nei galėtų.


 


1. Paleidžiate “Windows” registro redagavimo programą - spaudžiate “Start”, “Run” ir į laukelį “Open:” įrašykite “regedit” ir spauskite “Ok”. Atsidaro registro redagavimo langas. Kairėje registro redagavimo lango pusėje iš eilės du kartus spustelėkite šiuos užrašus: “HKEY_LOCALMACHINE”, “SYSTEM”, “CurrentControlSet”, “Control”, “Class”, “{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}” ir “0000″.


 


2. Lango viršuje spustelkite meniu punktą “edit” ir iš pasirodžiusio meniu sąrašo “New” ir “DWORD Value”, tada surenkame klaviatūroje “EnableUDMA66″ ir spauskite “Ok”.


 


3. Vėl spauskite viršuje “Edit”, ir pasirinkite eilutę “Modify”. Atsidarys langas, kuriame įrašykite skaičių “1″, ir spauskite “Ok”.


 


Lengvai išjunkite “Messenger’į”


 


Norėdami išjunkti “Messenger’į” eikite į C:/Program Files/Messenger. Pervadinkite šį aplanką į “MessengerOFF”. Tai nesulėtins “Outlook Express’o” ir nesulėtins jūsų sistemos veikimo.


 


Išjunkite Sistemos atkūrimą (angl. System Restore), norėdami sutaupyti daugiau vietos jūsų kietajame diske


 


“Windows XP” kietajame diske laiko atsarginę sistemos failų kopiją. Tai gali sunaudoti brangią jūsų kompiuterio vietą kietajamą diske. Jeigu nenorite turėti atsarginės kopijos, tuomet darykite taip:


Spauskite “Start”, tuomet “Control Panel” mygtuką, tada spauskite du kartus pele ant paveikslėlio “System”, atsidarys naujas langas, kuriame spauskite “System Restore” mygtuką. Varnele pažymėkite užrašą “Turn off System Restore on all drives”. Tuomet spauskite “Apply”.


 


Išjunkite “Indexing’ą”, norėdami pagreitintį kompiuterį


 


“Windows XP” laiko visų failų įrašą kietajame diske, taigi kai darote paiešką jūsų kietajame diske, paieška įvyksta greičiau. Tačiau tai turi ir neigiamų savybių, nes kompiuteris turi pateikti visus failus, tai sulėtina paprastas failų komandas, tokias kaip atidaryti, uždaryti (angl. open, close) ir kt. Jei neatliekate pilnos failų paieškos jūsų kietajame diske, tuomet jums šią paslaugą verta išjungti. Tuomet darykite taip:


Atidarykite “My Computer”, tuomet spauskite dešinįjį pelės mygtuką ant jūsų kietojo disko ženklo (angl. icon) ir spustelkite “Properties”. Atsidariusiame lange, nuimkite varnelę nuo užrašo “Allow indexing service to index this disk for faster searches”, ir spauskite “OK”.


 


Klavisu kombinacijos


 


in – iškviečiamas „Start“ meniu.


Win + R – atverčiamas programų paleidimo „Run“ skydelis.


Win + M – visi atverti langai minimizuojami į užduočių juostą.


Win + Shift + M – atšaukiamas minimizavimas.


Win + F1 – iškviečiamas žinynas.


Win + E – atidaromas „windows elplorer“ langas.


Win + F – atidaromas failų paieškos langas.


Win + Ctrl + F – atidaromas kompiuterio paieškos tinkle langas.


Win + Tab – peršokama prie kito užduočių juostos mygtuko.


Win + Break – atveriamas sistemos savybių („System properties“) langas.


Win + D - sumažina visus atidarytus langus.


Win + L - išsiregistruoja iš jūsų vartotojo.


Win + U - iškviečia pagalbinį skydelį.


 


 


Kitos kombinacijos


 


 


F1 – iškviečiamas žinynas.


F2 – pervadinti pasirinkto katalogo ar failo pavadinimą.


F3 – darbalaukyje atveriamas bylų paieškos langas.


F5 – atnaujinamas vaizdas („refresh“).


F10 – atidaromas programos meniu.


Ctrl + A – pažymimi visi darbalaukio objektai.


Alt + Enter – atverčiamas objekto savybių skydelis.


Alt – pabraukta raidė iš meniu – pasirenkamas meniu skyrius.


Ctrl + F4 – Uždaromas langas.


Ctrl + C – pažymėti objektai kopijuojami į kompiuterio atmintį.


Ctrl + V – į pasirinktąją vietą iš nukopijuoti objektai įklijuojami.


Delete – ištrinamas pasirinktas objektas.


Ctrl + D – ištrinamas pasirinktas objektas.


Alt + Tarpas – atveriamas lango meniu.


Shift + F10 – atveriamas pažymėto objekto meniu.


Ctrl + Esc – iškviečiamas „Start“ meniu.


Alt + Tab – pasirinkti kitą langą.


Ctrl + Z – atšaukiamas paskutinis veiksmas.

Rodyk draugams

Komentarai (3)

  1. vika:

    o kaep atstatytt ..???

Rašyti komentarą